Wykłady i artykuły Grzegorza Brauna związane z historią Kościoła, protestantyzmu i Polski to świetny punkt wyjścia dla każdego, kogo interesują cywilizacyjne skutki istnienia katolicyzmu i Kościoła (a więc namacalne dowody na jego świętość). Braun pokazał też wielokrotnie, na czym polegały herezje, ze szczególnym uwzględnieniem protestantyzmu. Dziś recenzowana książka, czyli Iskry Boże, która przybyła do mnie z księgarni Multibook dotyczy właśnie tych tematów, w których wyspecjalizowany wydaje się być autor – historii Polski i Kościoła, a także wpływów protestantyzmu na życie (nie tylko) naszego kraju w dziejach. Historia ta opisana jest z punktu widzenia świętych i błogosławionych, a więc postaci całkowicie wyciszanych w mainstreamie.

 

 

Zacznijmy od elementu, który zdecydowanie odróżnia tę książkę od typowych pozycji, jakie znajdujemy na półkach i stronach internetowych księgarń.
 

Jakość i wykonanie

Nie zawsze opisuję wykonanie książki, ale w przypadku Iskier Bożych nie sposób pominąć ten walor. Książka jest pięknie wydana, posiada pół-twardą oprawę i interesujące zdobienia. Podczas czytania możemy głębiej “wejść w klimat” opisywanych wydarzeń, bowiem każdy rozdział ozdobiony został kilkoma rysunkami. Język jest prosty i zrozumiały, a autor nie posługuje się przydługimi opisami, czy profesjonalną nomenklaturą. Dzięki temu każdy, nawet dzieci, będzie w stanie zrozumieć i zapamiętać opowiedzianą historię polskiej świętości.

Książeczka ta powstała po zaniechaniu pomysłu stworzenia filmu o tej samej tematyce. Pozostaje tylko żałować, że takowy się nie ukaże, szczególnie w wersji animowanej, podobnej do obrazków na kartach “Iskier”.
 

Zakres tematyczny

Jak wspomniałem we wstępie, książka obejmuje historię Polski, a zaczyna od jej pradziejów. Zwolennicy bezpodstawnych teorii o Wielkiej Lechii nie znajdą tu jednak satysfakcji – tego typu wymysły (stworzone zresztą przez ekipę Faktów i Mitów, czyli po prostu esbecję) nie znajdują i nigdy nie znajdą potwierdzenia w historycznych faktach. Na szczęście GB jest tego w pełni świadom. Po chrzcie Polski zaczyna się główna treść książki, bo przecież wtedy dopiero “pozyskiwaliśmy” pierwszych narodowych świętych.

Książka kończy się na wieku XX, a następujący potem prolog przypomina, że mimo wszelkich problemów, wielcy Polacy pokazali nam już, jak powinniśmy działać i dlaczego należy trzymać się Kościoła katolickiego jako generatora cywilizacji.

Jak twierdzi sam Autor, książeczka ta jest “głosem na tak” wśród wielu niepokojących jego wypowiedzi związanych z obecną sytuacją Polski, czy historią. I faktycznie, Iskry Boże nastrajają pozytywnie, po katolicku.

iskry boże opinie recenzja
 

Największe zalety, na które czekałem od zapowiedzi

Ponieważ święci i błogosławieni, czyli budowniczy naszej cywilizacji, zostali usunięci z mainstreamu, większość ludzi niezwiązanych zawodowo z historią, czy Kościołem nie ma pojęcia o ich ogromnej roli w rozwoju i obronie Polski w ostatnim tysiącleciu. To przykre i wymaga zmian.

Również jestem zdania, że świętych należy promować i nagłaśniać ich dokonania. Książka Grzegorza Brauna jest dobrym do tego wstępem, choć wymaga uzupełnienia o przypisy i publikacje głębiej wnikające w temat, ponieważ w wielu momentach chciałoby się przeczytać dużo więcej na dany temat, niż zostało tu napisane. Choć może to moje przyzwyczajenie do tworzenia grafik i artykułów na podstawie książek powoduje taką reakcję?

Największą zaletą książki jest dla mnie to, co sam staram się robić na tym właśnie blogu – prezentacja faktycznych skutków istnienia katolicyzmu, a także jego odrzucenia po reformacji. Autor pokazuje, że luterańska doktryna faktycznie posłużyła wyłącznie władzy, która przez grabież majątków kościelnych i mordowanie kleru zapewniła sobie ogromny kapitał i władzę absolutną. Dowiadujemy się też, jak dobrze nam się wiodło, gdy współpracowaliśmy ze Stolicą Apostolską, a także jak nisko upadaliśmy, gdy katolicyzm odchodził na dalszy plan (np. sytuacja z podbojem Moskwy i profanacją złotej figury).

Historie świętych po prostu warto znać. To one pokazują nam, jak wyglądał stosunek Kościoła do różnych wydarzeń, co będzie szczególnie istotne, gdy rozmawiamy o wymysłach typu „współpraca Kościoła z Hitlerem”. To one uczą nas, jak nauka katolicka stosowana w życiu społecznym zmienia świat i rozwija całe populacje, zamiast stanowić „opium dla ludu”, jak chcieliby tego lewicowi propagandyści. Książka Grzegorza Brauna pozwala zacząć tę przygodę z nową, nieskażoną politpoprawnością i marksistowskimi naleciałościami wersją dziejów świata.

iskry boże braun recenzja
Posłuchaj także, co do powiedzenia o samej książce ma sam Autor:

 

O jakich postaciach przeczytamy?

Skoro książka przedstawia historię Polski widzianą przez pryzmat jej świętych i błogosławionych, wypada powiedzieć, o jakich wielkich duchownych będzie nam dane w niej przeczytać.

Do najważniejszych postaci przedstawionych w książce należą:

  • św. Faustyna Kowalska
  • św Wojciech Sławnikowic
  • św Andrzej Świerad
  • św Stanisław ze Szczepanowa
  • bł Wincenty Kadłubek
  • św Jadwiga Śląska
  • św Kinga
  • św Jadwiga
  • św książę Kazimierz
  • św Stanisław Kostka
  • św Andrzej Bobola
  • św Jan Paweł II

 

Kto powinien kupić tę książkę?

Z mojego punktu widzenia książce brakuje przypisów. Nie ma możliwości opisania tysiąca lat dziejów kraju na 200 stronach, dlatego szczegółowe informacje siłą rzeczy także musimy odnaleźć gdzie indziej. Jest to natomiast lektura potencjalnie bardzo pożyteczna dla osób zainteresowanych świętymi osobami w naszych dziejach, chcących poznać efekty przyjęcia i utrzymywania katolicyzmu przez Polskę, a także dla tych, którzy chcą jedną książką “załatwić” podstawową znajomość historii swojej ojczyzny. Dzięki ilustracjom i przystępnemu językowi, skorzystają z niej także dzieci i młodzież.
 

Możesz zakupić tę książkę w księgarni Multibook.pl klikając tutaj.