Jeśli czytałeś co najmniej jeden z moich tekstów, wiesz że tematyka średniowiecznego to głównie historia Kościoła i powiązanych z nim wydarzeń, opisywana w formie apologetycznej (czyli odkłamującej szkodliwe mity). Prowadząc jednak fanpage Katolicyzm Odkłamany (kliknij tutaj aby go odwiedzić) bez przerwy spotykam się z pytaniami o źródła, ciekawe teksty do poczytania, filmiki do obejrzenia i tak dalej.

Postanowiłem więc wyjść na przeciw oczekiwaniom i zamiast wyszukiwać linki każdemu z osobna, będę zbierał je w regularnych publikacjach pod zbiorczą nazwą Linkownia. Będą to wpisy zawierające odnośniki do treści, które Wam polecam i które sam czytam, oczywiście powiązane bezpośrednio z tematem bloga i strony Katolicyzm Odkłamany. Mam nadzieję, że się spodoba. Każdy link otworzysz klikając w jego pogrubiony tytuł.

Zachęcam też do dzielenia się materiałami z innymi za pomocą wtyczek społecznościowych 🙂

Zaczynamy.

Linkownia #1

 

Czy w Ameryce Północnej doszło do ludobójstwa Indian?

Mity na temat rzekomych rzezi Indian w Ameryce Południowej (katolicki obszar kolonizacji) omówiłem już w artykule „Misjonarze nawracali Indian siłą? 12 faktów, które temu przeczą. Tutaj jednak sprawa dotyczy Ameryki Północnej, kolonizowanej przez protestantów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj kwestia różnic w układzie odpornościowym, które były przyczyną niesamowitej ilości zachorowań i śmierci, a także stosunek samych Indian do kolonizatorów.

 

Średniowieczna technologia, czyli co dała nam ta wspaniała epoka

Zestawienie (anglojęzyczne) technologii średniowiecznych dla pasjonatów historii i zainteresowanych realnymi informacjami o wynalazczości w tej epoce. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jak wiele z tych wynalazków używamy do dziś i bez których nie wyobrażamy sobie życia (książka, okulary, zegar mechaniczny itp). W temacie średniowiecza popełniłem też artykuł pt „11 faktów o średniowieczu, których się nie spodziewałeś”.

 

Czy w średniowieczu wiedziano, że Ziemia jest kulą?

Autorka strony Historyczne Bzdury zainspirowana (a raczej załamana) artykułem Agory rozprawia się z mitem wiary w płaską ziemię w średniowiecznej Europie. Sprawa przedstawiona krótko i konkretnie z dokładnymi cytatami na temat kolistości Ziemi z tamtych czasów.

 

Katoliccy ojcowie nauki, czyli wielcy duchowni o wielkich umysłach

Anglojęzyczny artykuł opisujący sylwetki wielkich naukowców i pionierów swoich dziedzin, którzy byli duchownymi katolickimi. Razem z moim tekstem pt „26+ dowodów na to, że Kościół nigdy nie hamował nauki” stanowi częściowe remedium na mit „hamulca nauki”, jakim określa się Kościół.

 

Obalmy mit Galileusza „bohatera” nauki i ofiary Kościoła

Kłamstwa na temat prześladowań Galileusza są tak powszechne, że nawet jedna z polskich lóż masońskich nazwała się jego imieniem zaznaczając, jak potężnie cierpiał za sprawą Kościoła. Niestety tego typu mity jak zawsze są wynikiem niewiedzy, którą trzeba uzupełniać. Artykuł anglojęzyczny, porusza kilka dodatkowych aspektów, których jeszcze nie opisywałem. Jeśli chcesz przeczytać o Galileuszu i Koperniku po polsku, zapraszam do mojego tekstu: Czy Kościół dręczył Kopernika i Galileusza? Mit obalony

 

Jak NAPRAWDĘ wyglądała tolerancja Kościoła wobec innowierców

Kto nie słyszał o tym, że Kościół tępił wszystko i wszystkich, którzy żyli i myśleli nie po jego myśli? Cóż, to też trzeba odkłamać. Na temat rzekomych pogromów i nietolerancji przeczytacie na stronie Msza.net.

 

Henryk VIII i klasztory w Anglii, czyli jeden wielki mit

Henryk VIII jest jednym z bardziej „popularnych” władców Anglii, choć niestety nie zasłużył na to niczym dobrym. Człowiek, który w parę lat po wdrożeniu swej własnej reformacji wypełnił więzienia katolikami, a terror siany przez niego nawet wiernych protestantów wprawiał w grozę niewiele ustępuje opowieściom (choć fałszywym, jak się okazuje) o Krwawej Hrabinie Batory. Artykuł, który polecam tym właśnie mitem Henryka się zajmuje i pokazuje, jak przerażające dzieło zniszczenia dokonało się za sprawą tego człowieka.

To tyle na pierwszy raz 🙂 Mam nadzieję, że idea linkowni Ci się spodoba i będziesz regularnie wpadać na małe co nieco. Zapraszam ponownie, zapewne w przyszły weekend.