Apologetyka jest dziś potrzebna tak bardzo, jak chyba tylko w czasach Ojców Kościoła. Bardzo często pytacie mnie w związku z tym o książki apologetyczne na temat różnych wydarzeń w historii, czy popularnych oskarżeń teologicznych wobec Kościoła. Zebranie ich w jedno miejsce zdaje się więc być niezbędne, by każdy samodzielnie mógł zgłębiać podobną wiedzę nie opierając się wyłącznie na moich notatkach. W tym celu przygotowałem zestawienie „książek, które zrobią z Ciebie katolika”, czyli po prostu książek apologetycznych pozwalających zobaczyć Kościół i jego historię, czy dogmaty w świeżej, a nade wszystko prawdziwej perspektywie.

 

 

Pamiętajmy jednak, że apologetyka jest bardzo obszernym tematem i nie są to bynajmniej wszystkie książki apologetyczne, jakie polecam. Obejmują jednak zdecydowaną większość podstawowych (najpopularniejszych) kwestii, które mogą pojawić się w dyskusjach z przeciwnikami Kościoła, jak również uczą wszystkiego, co potrzebne przeciętnemu człowiekowi, by nie dać się lewicowej propagandzie.

Przy niektórych książkach apologetycznych wypisałem najciekawsze rzeczy, które możesz w nich znaleźć.

książki apologetyczne

1. Tylko Kościół – o. Ambroży De Poulpiquet

Książka apologetyczna, która ukazuje nam sens, istotę i prawdziwość Kościoła jako jedynej instytucji, która naprawdę może się nim nazywać. Zaprezentowane tu zostają zarówno oskarżenia przeciwników religii jako takiej, oraz te ze strony innych wyznań. To świetna książka apologetyczna dla każdego, kto waha się, czy przypadkiem nie powinien kierować się tylko Pismem Świętym, a także dla tych, którzy poszukują dodatkowych argumentów w obronie KRK.

Szczególnie interesujące jest to, że pozycja ta została napisana przed I Wojną Światową i daje nam możliwość spojrzenia na apologetykę tak, jak patrzeli na nią katolicy do II Soboru Watykańskiego. Nie znajdziemy tu więc pochwały ekumenizmu, czy kłamstw na temat “pozytywów” reformacji.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • biblijnych podstaw istnienia i władzy duchowej Kościoła;
  • ustanowienia papiestwa, a więc i Kościoła hierarchicznego przez Chrystusa;
  • kwestii nieomylności dogmatycznej Kościoła za sprawą Ducha Świętego;
  • prawdziwości jedynego Kościoła zestawionej z imitacjami tworzonymi przez różne odłamy chrześcijaństwa;
  • historii Kościoła, która pokazuje jego jedność, świętość i apostolskość na przestrzeni dziejów;
  • zasadności kultu świętych;

książki apologetyczne

2. Dlaczego Kościół katolicki ma rację – Michael Coren

Michael Coren w tej niewielkiej książce rozprawia się z wieloma kłamstwami na temat Kościoła i wyjaśnia, dlaczego postępuje on słusznie, a ewentualne błędy intensywnie koryguje. Książka ta łączy apologetykę wiary (dogmatów) i historii Kościoła.

Pozycja ta pozwoli Ci się zapoznać z wieloma nieznanymi faktami na temat KRK. Przykładowo, dowiesz się jak Kościół namawiając do wstrzemięźliwości seksualnej i bycia z jednym tylko partnerem poważnie obniżył poziom zachorowań na AIDS w jednym z afrykańskich krajów, mimo że powszechnie okłamuje się nas, jakoby miało to doprowadzić do wzrostu zachorowań (bo przedstawia się to wyłącznie jako zakaz używania prezerwatyw). Takich nieznanych ciekawostek jest w tej książce dużo więcej.

Bardzo ważną częścią tej książki apologetycznej jest rozdział poświęcony wyimaginowanej pladze pedofilii w Kościele. Autor przedstawia całkiem sporo dokładnych danych na ten temat, a także porównuje je z innymi grupami zawodowymi, czy religijnymi pokazując, że Kościół nie jest przepełniony pedofilami. Wręcz przeciwnie – statystyki dotyczące tego zjawiska w Kościele są przeciętnie procentowo niższe, niż wśród innych rozpatrywanych grup (nauczycieli, rabinów, pastorów, rodziców, itp).

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • zjawiska pedofilii w Kościele;
  • stosunku Kościoła do kapłaństwa kobiet i jego biblijnych podstaw;
  • Krucjat, Inkwizycji i innych kwestii historycznych

3. Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację – Thomas E. Woods

W mojej osobistej biblioteczce zdecydowanie numer jeden w temacie „apologetyka i historia Kościoła” 🙂 Książeczka ta pokazuje w prosty sposób, jak KRK stworzył to, co nazwalibyśmy cywilizacją zachodu i przeprowadził nas od “lepianek” do poziomu pozwalającego na osiągnięcie względnego pokoju, stworzenie nauk, uniwersytetu, funkcjonującej gospodarki i wolności jednostki. Thomas Woods pokazuje, jak od czasów starożytnych, gdy Kościół stanowił jeszcze tylko grupkę kilku tysięcy ludzi, katolicka dobroczynność i heroizm wzbudzały podziw pogan i zmieniały świat na lepsze. Dowiemy się też, jak naprawdę wyglądał rozwój nauki w średniowieczu, ile odkryć zawdzięczamy zakonnikom, a także jak wielki postęp technologiczny dokonał się za ich sprawą dając nam wynalazki, których używamy na co dzień.

Wszystkie informacje opatrzone są przypisami, dlatego w ani jedno zdanie nie musimy wierzyć na słowo. Tak właśnie powinna wyglądać apologetyka z prawdziwego zdarzenia. Jeśli miałbym polecić tylko jedną książkę z tego zestawienia, to byłaby to właśnie ta.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • wpływu nauczania Ewangelii i Kościoła na powstanie koncepcji działań charytatywnych;
  • dokonań zakonników na przestrzeni dziejów, które zmieniły świat;
  • procesu powstawania cywilizowanego prawa za sprawą zakonów;
  • prawdziwych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas ewangelizacji Ameryk;
  • powstania uniwersytetu i sformalizowanej nauki dzięki protektoratowi papiestwa;

apologetyka

4. Średniowieczne podstawy nauki nowożytnej – Edward Grant

Apologetyka to nie tylko obrona wiary – E. Grant pokazuje, że czysto naukowym okiem można dojrzeć ogromny wkład Kościoła w naukę, którego nie dostrzegają ideolodzy barwieni na czerwono. Książka dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy aby na pewno średniowieczny Kościół (albo jakikolwiek) był hamulcem nauki i prześladowcą uczonych. Średniowiecze to nie tylko piękna epoka (gdy pozna się ją ze źródeł, nie mediów), ale także ogromny skok naukowo-techniczny dokonany w XIII wieku. Autor, w formie popularnonaukowej, pokazuje nam, jak to wyglądało. Jest naukowcem z krwi i kości (historykiem nauki średniowiecznej), poszukuje prawdy bez uprzedzeń. To bardzo istotna zaleta tej książki, ponieważ uczciwość intelektualna nie pozwoliła Grantowi pominąć tak ważnych dla zrozumienia średniowiecza kwestii teologicznych. Z drugiej strony, słusznie przedstawia ogromny wpływ Arystotelesa na naukę tworzoną przez Kościół ukazując nam zagmatwane związki pomiędzy kilkoma kulturami, których połączenie mogło stworzyć uniwersytet, sformalizowaną naukę itp.

Grant w proch rozbija mit “ciemnoty średniowiecza” (nie mylić z faktem istnienia tzw. wieków ciemnych), a w jego miejsce wstawia całkiem ładny obraz epoki wielkich odkryć, wynalazków, rozwoju myśli ludzkiej. Pokazuje, jak ważne dla rozwoju cywilizacji Zachodu było katolickie podejście do władzy, nauki, innych kultur i samego Boga, ponieważ to właśnie dzięki tym specyficznym dla katolicyzmu zasadom zawdzięczamy najprawdopodobniej możliwość dokonania takich skoków cywilizacyjnych, jak te z XVII, czy XVIII wieku. O tym z resztą napiszę jeszcze niejeden artykuł.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • wpływu dogmatów katolickich na rozwój nauki i cywilizacji (brzmi nieźle, co?);
  • stosunku katolicyzmu do nauki na przestrzeni wieków;
  • procesu powstawania zorganizowanej nauki, edukacji i metod badawczych;
  • wpływu nauki starożytnej na powstanie tej współczesnej;

Jeśli interesuje Cię tematyka średniowiecza, zapraszam do mojego ostatniego artykułu na ten temat: 11 faktów o średniowieczu, których się nie spodziewałeś

apologetyka

5. Prawdziwe oblicze Lutra – J.M. Gleize

Na podstawie “Prawdziwego oblicza Lutra” pisałem ostatnio artykuł pt 12 najważniejszych powodów, by NIE świętować 500 lecia reformacji. Jeśli go czytałeś, wiesz już, jakich informacji możesz się po niej spodziewać. Jest to książka napisana przez kapłana Bractwa Św Piusa X, a więc wysoce nieekumeniczna. Ale apologetyka nie polega na tym, by wszystkim dookoła prawić komplementy, nawet jeśli nie mają racji.

Książeczka, choć nieduża, przedstawia nieznaną powszechnie sylwetkę Lutra. Możemy się w niej zapoznać z jego motywami, pochodzeniem i doktryną, a także zobaczyć, w jaki sposób kierował reformacją i walczył z papiestwem. “Prawdziwe oblicze Lutra” jest zdecydowanie krytyczne wobec niego, co daje istotny wgląd w fakty na temat tego człowieka bez ekumenicznych złudzeń i przemilczeń. Na końcu książki autor zamieścił fragment encykliki Piusa XI opisującą fałszywe (choć obecnie obowiązujące) rodzaje zjednoczenia w wierze.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • życiorysu Lutra w oparciu o literaturę zarówno mu przychylną jak i przeciwną;
  • nieznanych faktów z czasów reformacji, m.in. wpływ władzy świeckiej na sukces Lutra;
  • przebiegu konfliktu Luter-Kościół od ogłoszenia 95 tez aż do śmierci Lutra;
  • doktryny Lutra, która powstawała na przestrzeni jego “postkatolickich” lat;

6. Kryzys i destrukcja – Grzegorz Kucharczyk

Przystępny i jednocześnie bardzo konkretny styl profesora Kucharczyka polubiłem czytając jego “Christianitas. Od rozkwitu do kryzysu”. Nie mając wtedy wiedzy na temat protestantyzmu byłem zaskoczony ilością “niewygodnych” faktów, jakie przedstawiał. Nieinaczej jest w “Kryzysie i destrukcji”, która również pokazuje ciemną stronę Reformacji.

Podobnie jak pozycja powyżej, książka apologetyczna prof. Kucharczyka jest bardzo krytyczna wobec Lutra. Jest to krytyka uzasadniona wszystkim, do czego doprowadził, jednak zainteresowani tematem będą zapewne potrzebować dodatkowej literatury, która pokazuje też inne aspekty tego przewrotu.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • dramatycznych konsekwencji reformacji (politycznych, społecznych, religijnych, gospodarczych);
  • demoralizującego wpływu zmian w doktrynie, który doprowadzał Lutra do myśli samobójczych;
  • przebiegu reformacji, towarzyszących jej prześladowań i grabieży w innych krajach, dla ukazania schematu “skoku na kasę”;

7. Obrona religii katolickiej – św bp Józef S. Pelczar

Książkę tę opisywałem już tutaj. Jak sama nazwa wskazuje, autor skupia się na obronie katolicyzmu i wykazuje jego przewagę wśród innych systemów wierzeń. Ogromnym plusem jest to, że wykorzystuje racjonalne argumenty możliwe do zrozumienia i przyjęcia przez każdego, a nie wyłącznie samych katolików. Nie odwołuje się do argumentów teologicznych, dzięki czemu dostarcza wielu informacji przydatnych w dyskusjach z antyteistami, czy wyznawcami innych religii. Tłumaczy także poszczególne elementy Tradycji i nauczania Kościoła pokazując, jak przekładają się na życie ludzi, a więc także dlaczego są ważne i warte zachowania. Należy pamiętać, że książka ta pisana była jeszcze przed 1920 rokiem, dlatego wielu sytuacji późniejszych nie zawarto na jej kartach.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • historii religii w skrócie;
  • idei i filozofii, z jakimi przez ostatnie 2000 lat “konkurował” Kościół;
  • czysto racjonalnych powodów, dla których KRK jest konieczny;
  • przyczyn i konsekwencji odejścia od religii katolickiej;

8. Christianitas. Od rozkwitu do kryzysu. – Grzegorz Kucharczyk

Druga książka profesora na tej liście. Nieco większa, ale równie przyjemnie się czyta. Można się z niej dowiedzieć wiele na temat cywilizacji chrześcijańskiej (przed Lutrem), poznać jej historię i proces rozwoju, a także zrozumieć ideę i przebieg reformacji, która nie tylko rozbiła ideologiczną spójność Europy, ale także doprowadziła do masy zniszczeń, grabieży i świętokradztwa. Czytanie tej książki napełnia smutkiem, jednak jest to ważna lektura dla każdego zainteresowanego historią własnej wiary, ekumenizmem, protestantyzmem i tematami powiązanymi.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • procesów rozwoju cywilizacji chrześcijańskiej;
  • okoliczności powstania najbardziej charakterystycznych elementów historii i Tradycji Kościoła – architektury, sztuki sakralnej;
  • zniszczeń, jakich dokonali protestanci i strat w ludziach, jakich doświadczyli katolicy;

9. Historia chrześcijaństwa – Warren H. Carroll

Siedmiotomowe opracowanie historii cywilizacji chrześcijańskiej Carrolla to lektura długa, ale satysfakcjonująca. Autor we wstępie deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, dlatego możemy spodziewać się nacisku postawionego na pozytywne strony jego działalności. Tutaj Carroll nie zawodzi, bowiem “smaczków” jest naprawdę dużo i co chwile trafiamy na fakty warte podkreślenia.

Wszystkie 7 książek omawia historię Kościoła pisaną z jego perspektywy. W tomie pierwszym dodatkowo zawarto historię Narodu Wybranego od samego stworzenia świata (datowanego zgodnie z zapisem Księgi Rodzaju). Niesposób omówić wszystkich ciekawych rzeczy, jakich dowiesz się z tych książek. Mogę jedynie powiedzieć, że jest to póki co najlepsza seria historyczna na temat KRK, jaką czytałem i gorąco polecić.

10. Chwała Krucjat – Steve Weidenkopf

Trudno dziś o dobrą dyskusję z antyklerykałem bez odpierania pseudoargumentu o brutalności i barbarzyństwie Krucjat. Zainteresowani zgłębieniem tego tematu w pigułce powinni przeczytać mój wcześniejszy artykuł pt 13 pytań i odpowiedzi na temat 4 Krucjat do Ziemi Świętej. Szersze omówienie tematu tych czterech Krucjat znajdziemy natomiast w omawianej książce. Jest to dzieło popularnonaukowe, a jego autorem specjalista w dziedzinie historii Kościoła i popularyzator rzetelnej wiedzy o nim. Książkę charakteryzuje tak ważne w uprawianiu historii uwzględnienie kontekstu historycznego wydarzeń, a więc mentalności, systemu społecznego, ówczesnego stosunku do wiary, sytuacji politycznej i tak dalej. Dzięki temu możemy zrozumieć zarówno ideę Krucjat, ich przyczyny, a także samych krzyżowców i ich pobudki.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • mitów, które krążą na temat Krucjat;
  • źródeł i celu krytyki kierowanej wobec Kościoła i ruchu krzyżowców;
  • przyczyn powstania ruchu krucjatowego;
  • sytuacji chrześcijan na terenach podbitych przez Islam;
  • kontekstu historycznego 4 wypraw do Ziemi Świętej;
  • kontrowersyjnych wydarzeń, jak np. rzekomych pogromów żydów, czy “rzezi” jerozolimskiej;

11. W obronie Świętej Inkwizycji – Roman Konik

Od tej książki apologetycznej zaczęła się moja przygoda z historią Kościoła i apologetyką. Napisana przez historyka idei i doktora nauk, opiera się o źródła historyczne i archiwa watykańskie. Mocna podstawa bibliograficzna, która była wynikiem zamiaru napisania książki w formie pracy naukowej tylko dodaje jakości i wiarygodności. Z tej książki dowiemy się bardzo wiele na temat Świętego Oficjum i już nigdy nie będziemy patrzeć na nią tak samo.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • powszechnych mitów na temat Inkwizycji;
  • celów i powodów jej powstania;
  • procesu śledczego, jaki stosowała Inkwizycja;
  • innowacji, jakich dokonała w sądownictwie (i wcale nie mówię tu o narzędziach tortur);
  • spraw najpopularniejszych “prześladowanych”, czyli Galileusza, Kopernika, Bruno i Joanny d’Arc;
  • przyczyn i metod walki z heretykami (katarzy, albigensi, etc)
  • rzekomych polowań na czarownice i “masowych” stosów;

Jeśli interesuje Cię tematyka Inkwizycji przeczytaj mój artykuł: 19 nieznanych faktów na temat Świętej Inkwizycji

apologetyka

12. Dlaczego ufam Kościołowi – Marek Piotrowski

Jako, że z materiałów Marka uczyłem się jeszcze przed utworzeniem projektu Katolicyzm Odkłamany i sporą część wiedzy zawdzięczam właśnie jemu, tej książki apologetycznej nie mogło zabraknąć na naszej liście. “Dlaczego ufam Kościołowi” jest książką apologetyczną i dotyczy dogmatów katolickich, które najczęściej poddawane są krytyce protestanckiej, świadków jehowy, czy też ateistów. Jako, że zawsze bardziej interesowałem się obroną historii, niż dogmatów, książka ta była dla mnie kompleksowym i dobrze napisanym przewodnikiem. Jeśli więc często dyskutujesz z ludźmi innych wyznań i chcesz skuteczniej bronić wiary katolickiej, ta książka jest dla Ciebie.

A jeśli bardziej interesuje Cię apologetyka historyczna, Marek ma dla Ciebie inną książkę.

13. Kościół oskarżony – Marek Piotrowski

Kilkanaście materiałów na moim fanpage “Katolicyzm Odkłamany” powstało dzięki tej książce. Drugie dzieło Marka dotyczy historii Kościoła i odkłamywania mitów na jej temat. Na 662 stronach znajdziesz tu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących takich spraw, jak:

  • Inkwizycja,
  • Krucjaty,
  • ewangelizacja Indian,
  • hitleryzm i holokaust,
  • finanse Kościoła,
  • a nawet historyczność Jezusa Chrystusa

Jako, że krytyka Inkwizycji, finansów i Krucjat jest prawdopodobnie najpopularniejszym “argumentem” przeciw katolikom, ta książka powinna się znaleźć na półce każdego obrońcy Kościoła i wiary.

14. Święci w dziejach narodu polskiego – Feliks Koneczny

Ten wybitny Polak i świadomy katolik niejednokrotnie wykazał już, że cywilizacja łacińska (katolicka) zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce wśród cywilizacji świata ze względów nie tylko duchowych, ale i “ziemskich”. W tej książce pokazuje, że dzieje się to w ogromnej mierze dzięki ludziom “nie z tego świata”, jak o sługach Chrystusa mówi Ewangelia. Koneczny pokazuje dzieje Polski z perspektywy świętych Kościoła katolickiego i prezentuje ich wpływ na nasz kraj we wszystkich dziedzinach życia. To świetna książka dla tych, którzy chcieliby zobaczyć katolicyzm “w akcji” i zrozumieć, dlaczego świętych otacza się tak wielką czcią. Ta książka jest odpowiedzią na to, dlaczego niektórzy twierdzą, że Kościół “ściągnął nas z drzewa”.

15. Historia systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego – Józef Kossecki

Socjocybernetyka, czyli nauka badająca mechanizmy sterowania społeczeństwami jest zdecydowanie “polską” nauką. Co ciekawe, za jej pomocą doc. Kossecki, czyli autor omawianej książki, udowadnia prawdziwość dogmatów katolickich. Ale to nie wszystko, bo dzięki socjocybernetyce możemy poznać prawdziwą ziemską twarz Kościoła katolickiego widoczną po prostu w historii świata. “Historia systemu…” to przekrój metod wpływania na społeczeństwa i kierowania nim oraz ich skutków. Kossecki nie zawsze pisze pozytywnie o Kościele i nie stara się go wybielać. Jako specjalista od tematów rządzenia ludźmi, Kossecki ma świadomość dezinformacji, jakiej poddaje się ludzi na całym świecie także w temacie rzekomych win KRK. Pokazuje te manipulacje na przykładach z różnych epok i konfrontuje je z faktami.

Znajdziesz tu m.in. omówienie:

  • wpływu dogmatów katolickich na rozwój nauki, polityki, prawa i wielu innych dziedzin życia;
  • metod, jakimi Kościół posługiwał się na przestrzeni wieków, by kierować społeczeństwami i samym sobą;
  • Inkwizycji i jej metod działania oraz mitów, jakie wokół niej stworzyli różnej maści antyklerykałowie;
  • stosunków z władzami i grupami interesu, takimi jak masoneria;

Autor wyraził zgodę na udostępnianie jego książki za darmo. Znajdziesz ją wpisując tytuł w Google 🙂

Książki apologetyczne to dopiero początek…

Na chwilę obecną jest to lista lektur, która pozwoli poznać odpowiedzi na miażdżącą większość argumentów antykatolickich. Każdy zainteresowany dalszym zagłębianiem się w tego typu wiedzę może już od tych pozycji wychodzić w stronę publikacji w pełni naukowych, a zdobyte podstawy wiedzy pozwolą mu lepiej rozumieć opisywane zjawiska. Nade wszystko mam jednak nadzieję, że książki te zmienią sposób myślenia czytelnika o Kościele i katolicyzmie, tak że nie będzie się już wstydził naszej wspólnej duchowej przeszłości i nauczy się bronić Kościoła przed atakami.

Uwaga: Każdy tekst na blogu sredniowieczny.pl jest objęty prawami autorskimi. Jeśli chcesz go udostępnić, użyj ikon po lewej stronie ekranu. Jeśli chcesz wkleić go u siebie, skontaktuj się ze mną. Nie udzielam zgody na publikowanie skopiowanych ode mnie treści w dowolnych miejscach bez pytania.